Oczywiście rower można ubezpieczyć osobno. Ten rodzaj polisy cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się dziwić. Obecnie na rowerzystę czyha o wiele więcej niebezpieczeństw, niż chociażby jeszcze 20 lat temu. Chociaż możesz ubezpieczyć rower, traktując pojazd jako mienie, takie rozwiązanie niesie za sobą szereg ograniczeń. Twój jednośladowiec może być ubezpieczony w ramach ubezpieczenia domu od kradzieży czy zniszczenia w wyniku działania żywiołów, ale na ogół dotyczy to sytuacji, w których szkoda nastąpiła na terenie ubezpieczonej posesji. Przykładowo – rower został skradziony z Twojego garażu. Wykupienie osobnej polisy ubezpieczeniowej dla Twoich dwóch kółek znacznie poszerza zakres ochrony – obejmuje najczęstsze ryzyka, czyli niefortunne zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas jazdy – w trasie i na postoju, czyli w miejscach, w których używasz roweru zgodnie z jego przeznaczeniem. Szczegółowy wykaz ryzyk znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz w umowie.
OC na Rower
Wiadomo, że możesz ubezpieczyć samochód, dom i majątek, czy wakacje, ale czy rower też może mieć swoje własne ubezpieczenie? Przecież to kolejny element mienia, które d obejmuje ubezpieczenie domu. Czy jednak istnieje możliwość ubezpieczenia roweru osobno Czy takie „ubezpieczenie na rower” daje coś więcej? Jak i czy można ubezpieczyć rower przed kradzieżą? Na czym polega ubezpieczenie OC na rower? Dlaczego warto wykupić taką polisę?
Ubezpieczenie rowerzysty – oferta
Ubezpieczenie roweru od kradzieży
Ubezpieczenie roweru od kradzieży, nazywane również polisą casco.Ten rodzaj polisy dotyczy sytuacji, w której Twój rower zostanie skradziony. To jedno z najczęstszych przykrych zdarzeń jakie spotyka pasjonatów jednośladów – z policyjnych statystyk wynika, że w naszym kraju co 7 minut ginie rower. Właśnie dlatego tak ważne jest doprecyzowanie, kiedy działa ubezpieczenie. W przypadku polisy rowerowej otrzymasz odszkodowanie zarówno gdy rower zostanie skradziony z Twojej posesji, jak również z parkingu lub przechowalni. Należy jednak odróżnić kradzież od rabunku Ten drugi przypadek jest wyjątkiem. Oznacza to, że jeśli rower zostanie utracony w wyniku napadu z bronią, ataku terrorystów czy innych czynów kryminalnych, w których kradzież była tylko jedną ze szkód. Może zdarzyć się tak, że odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli kradzież miała miejsce tylko w określonym miejscu i w określonej porze dnia. Kradzież musi zostać udokumentowana i potwierdzona przez policję. Pamiętaj zatem, aby zachować protokół ze zgłoszenia kradzieży. Jeśli masz wiarygodnego świadka – jego świadectwo również będzie pomocne. Podpisując polisę, zobowiązujesz się do starannego zabezpieczania swojego roweru przed kradzieżą – lekkomyślne pozostawienie pojazdu na trawniku tuż obok ulicy na noc, zamiast w zamkniętym garażu to proszenie się o problemy i może być podstawą do odmowy wypłacenia odszkodowania. Podobnie działa niestosowanie łańcuchów, kłódek i innych zabezpieczeń podczas podróży czy wizyty w sklepie. Takie informacje znajdziesz w OWU.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Ten typ polisy chroni Cię przed skutkami wypadków, które miały miejsce podczas jazdy na rowerze. Warunek jest jeden – nie możesz być ich sprawcą. Odszkodowanie otrzymasz tylko wtedy, gdy wypadek został spowodowany przez czynniki zewnętrzne. Ubezpieczenie rowerzysty obejmować może niefortunne zdarzenia spowodowane niekorzystnymi warunkami na drodze; a także uderzenie w drzewo lub zwykły wypadek drogowy z udziałem innego uczestnika ruchu. Poważniejsze rany, uszkodzenia ciała, długotrwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć – o ile nie są efektem Twojej winy lub brawury – są podstawą do wypłaty odszkodowania. Po zakończeniu leczenia specjalna komisja ustala swego rodzaju „procent uszczerbku” na zdrowiu – im uszczerbek poważniejszy, tym ten współczynnik jest wyższy. To z kolei, bezpośrednio przekłada się na procent z ustalonej w polisie kwoty, jaka ubezpieczyciel zadeklarował, jako kwotę finalną odszkodowania. Przykładowo, podpisana przez Ciebie polisa NNW opiewa na 50 tysięcy złotych, a Ty w wyniku wypadku złamałeś rękę i nieodwracalnie oderwany został Twój kciuk, co komisja uznała jako 25 % ubytku zdrowia. Otrzymujesz wtedy odszkodowanie wynoszące 25 % tej kwoty, czyli 12,5 tysiąca. Taka polisy może pokryć także koszty leczenia, przewozu i pobytu w szpitalu, zakupu leków lub protezy. Przesłankami do odmowy wypłaty odszkodowania jest wykazanie Twojej winy lub niedostatecznego zadbania o stan techniczny roweru. Jeśl okaże się, że i Twoje zaniedbanie przyczyniło się do wypadku, możesz nie otrzymać odszkodowania.
Ubezpieczenie OC rowerzysty
OC dla roweru, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, działa podobnie jak w przypadku samochodu. Chroni Cię przed odpowiedzialnością finansową za skutki wywołanych przez Ciebie działań. Przypadkowe potrącenia, urwanie czyjegoś lusterka lub uszkodzenie kwiatów pracowitej pani domu, to sytuacje, których ciężko uniknąć będąc rowerowym wyjadaczem. Ich konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe dla Twojego portfela. Ubezpieczenie OC dla roweru może Cię od nich wybawić, gdyż wykupując ten typ polisy, koszty naprawienia tego typu szkód pokrywa ubezpieczenie. OC dla rowerzysty nie obejmuje sytuacji, gdy okaże się, że szkoda została wyrządzona przez Ciebie w sposób umyślny. Przykładowo – jeśli spowodowałeś wypadek będąc pod wpływem alkoholu lub z jakiejkolwiek innej Twojej winy. Z tego ubezpieczenia możesz być wyłączony także, gdy rower służy Ci do uprawiania sportów wyczynowych.
Ubezpieczenie Assistance dla roweru
Wykupienie tej usługi może okazać się zbawienne, gdy podczas trasy Twój rower zepsuje się lub zostanie uszkodzony, a Ty, pozbawiony fachowej wiedzy i przyrządów, będziesz zdany tylko na siebie. Dzięki Assistance ten problem znika. Dlaczego? Ponieważ, w takiej sytuacji otrzymasz natychmiastową pomoc. W zależności od wariantu – opłacenia usługi fachowca, pokrycia kosztów naprawy oraz transport. Za awarie niemożliwe do naprawienia, otrzymasz odszkodowanie w wysokości opisanej w umowie i uzależnionej od wieku roweru i stopnia zniszczenia. Dodatkowo, w ramach tego ubezpieczenia masz zagwarantowaną pomoc i transport medyczny.
Ubezpieczenie bagażu
Rower doskonale sprawdza się również w przypadku dłuższych tras. A to z kolei łączy się z koniecznością zabrania ze sobą bagażu. Nie może być mowy o całodniowej wycieczce rowerowej, bez odpowiedniego prowiantu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bagaż rowerowy również może być chroniony przez ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia turystycznego lub polisy wykupionej na dowolny rodzaj bagażu. Oprócz roweru, chroniona jest wtedy jego zwyczajowa zawartość, czyli ubrania, różnego rodzaju sprzęty, czy książki. W przypadku kradzieży czy zniszczenia bagażu, np. na skutek wypadku możesz liczyć na odszkodowanie.
Ubezpieczenie roweru – cena
Tak jak w przypadku innych typów ubezpieczeń, polisa rowerowa jest dostępna w kilku wariantach. Ubezpieczenie rowerowe może różnić się zakresem, a co za tym idzie – również cena. Wybranie większej ilości usług, nowoczesny, drogi rower czy rozszerzony wariant polisy sprawią, że za ubezpieczenie zapłacisz więcej. Przeglądanie branżowe prasy, gdzie pojawiają się reklamy ubezpieczeń lub wpisanie w wyszukiwarkę hasła „ubezpieczenie roweru od kradzieży koszt” sprawi, że zapoznasz się z orientacyjnymi cenami. Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? To kwestia indywidualna, ponieważ nie ma dwóch takich samych rowerów, ani dwóch takich samych rowerzystów. Przykładowo, polisa NNW może wynieść średnio od około 40 do 180 zł w skali roku. OC rowerzysty waha się w okolicach 20 – 30 zł za rok. Rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić, jest ubezpieczenie w pakiecie. Ubezpieczenie roweru od kradzieży, OC, NNW, bagażu i Assistance zapewnią Ci ochronę niemal w każdej, nawet najbardziej nieprzewidzianej, sytuacji.
Ubezpieczenie roweru – dla kogo?
Czy każdy może ubezpieczyć rower? W przypadku tej polisy również należy liczyć się z pewnymi wymogami. Zaliczamy do nich m. in.
- wiek roweru – ubezpieczalnie oferują udzielić polisy tylko na rowery do pewnego wieku. Nie ubezpieczysz kilkunastoletnich sztuk. Przeważnie maksymalny wiek roweru to 24 – 48 miesięcy w zależności od firmy,
- cena, za jaką został kupiony – towarzystwa określają w OWU maksymalną wartość, do której zobowiązują się ubezpieczyć rower. Czasem może to być 5 tysięcy złotych, a niekiedy i 15 tysięcy,
- stan techniczny – zużyty i niosący ryzyko rychłego uszkodzenia rower będzie Ci trudniej ubezpieczyć niż nowy, prosto ze sklepu,
- rejestracja roweru w rejestrze policyjnym – taki wymóg utrudnia ewentualne próby wyłudzenia odszkodowania,
- okres karencji – czas, np. 3 miesiące, który musi minąć od momentu podpisania umowy, aby ubezpieczenie zaczęło być ważne. Jeśli doznasz szkody przed tym momentem, odszkodowanie nie zostanie Ci przyznane.
Oprócz tego, konieczne jest zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, przechowywanie go w określonych warunkach. Spełnienie tych warunków może mieć wpływ na to, czy będziesz mógł skorzystać z wariantu rozszerzonego polisy. Wybierając ubezpieczenie zwracaj uwagę czy oferuje wszystkie potrzebne Ci usługi. Istotną kwestią jest również okres, w którym jesteś ubezpieczony, wysokość składki oraz wysokość odszkodowania. Jeśli często jeździsz rowerem i wybierasz się w dłuższe wyprawy, ryzyko problemów zwiększa się i tym samym wykupienie ubezpieczenia roweru wydaje się być jedynym racjonalnym krokiem. Koszt w skali roku nie zrujnuje domowego budżetu, a może ustrzec przed niejednym zmartwieniem i dużym wydatkiem.