Zajmujesz się przewozem towarów na terenie Polski lub poza jej granicami? Pomyśl o ubezpieczeniu. OC przewoźnika to gwarancja bezpieczeństwa, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich klientów.
OC przewoźnika drogowego, jak sama nazwa mówi, to polisa, która powstała z myślą o przedsiębiorcach, których działalność związana jest z przewozem towarów, zarówno w ruchu krajowym, jak i zagranicznym. (PKD 49.41).
OC przewoźnika, czyli tzw. OCPD, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w przypadku przewozu ładunku. Polisa ta nie jest obowiązkowa, jednak decyduje się na nią większość przedsiębiorców, którzy prowadzą tego typu działalność. Powód jest prosty — klienci chętniej wybierają przewoźnika, który posiada ubezpieczenie. Dzięki temu, w przypadku problemów, np. uszkodzeniem ładunku, sprawę można załatwić błyskawicznie, z korzyścią dla obu stron.
Ten rodzaj polisy obejmuje szereg ryzyk, czyli niepożądanych sytuacji, które mogą zdarzyć się podczas transportu towaru. Mienie jest objęte ubezpieczeniem od momentu odbioru towaru aż do chwili dostarczenia go do odbiorcy. OC przewoźnika zadziała w przypadku:
- zniszczenia lub uszkodzenia towaru,
- opóźnienia w dostawie.
Co więcej — odszkodowanie zostanie wypłacone również wtedy, kiedy do zdarzenia dojdzie, np. podczas postoju. W przypadku, kiedy przewozisz nietypowy towar, np. żywe zwierzęta, ładunki wybuchowe, substancje chemiczne albo gdy przewozisz towary przez wyjątkowo niebezpieczne tereny, warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia.
Od tego, na jakim terenie przewozisz towar, zależy zakres ubezpieczenia. Możemy wyróżnić OCPD w ruchu krajowym, OCPD w ruchu międzynarodowym oraz kabotaż. O ile dwóch pierwszych wyjaśniać nie trzeba, o tyle kabotażowi warto poświęcić trochę więcej uwagi. Kiedy możemy mówić o transporcie kabotażowym? W sytuacji, kiedy świadczysz usługi transportowe, ale Twoja firma nie ma siedziby w danym kraju. Przykładowo, prowadzisz działalność w Polsce, ale transportujesz towar z Niemiec do Francji.
Cena ubezpieczenia OC przewoźnika zależy od kilku czynników, między innymi rocznych dochodów firmy (netto), rodzaju towaru, zakresu, sumy ubezpieczenia oraz Twojej historii ubezpieczeniowej, jako przedsiębiorcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu drogą elektroniczną, telefoniczną albo bezpośrednio w siedzibie naszej firmy.