Praca kierowcy zawodowego nie należy do najłatwiejszych. Rozłąka z najbliższymi, godziny za kółkiem, brak unormowanego czasu pracy i regularnych posiłków. To tylko niektóre utrudnienia, z którymi, kierowca musi się mierzyć każdego dnia. Jeśli dodamy do tego korki, stan polskich dróg i kapryśną pogodę, nie da się zaprzeczyć, że ubezpieczenie w tym fachu jest niezbędne. O czym warto pamiętać, w przypadku ubezpieczenia zawodu kierowcy? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Zawodowy kierowca w podróży, czyli EKUZ to nie wszystko
Praca w międzynarodowej firmie transportowej wiąże się z częstymi podróżami za granicę. Niestety, choroba nie wybiera i problemy zdrowotne mogą zdarzyć się praktycznie wszędzie. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie poza granicami naszego kraju, wówczas niezbędna będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Dzięki temu dokumentowi będziesz mógł korzystać z niezbędnych świadczeń medycznych, które w danym kraju są bezpłatne. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że są to zabiegi wyłącznie zabiegi konieczne. Takie, które trzeba wykonać, abyś nie musiał wracać do kraju, np. z powodu zwichnięcia. Kolejnym ograniczeniem są różnice między zakresem bezpłatnej opieki w obu krajach. Inaczej mówiąc, zabiegi refundowane w naszym kraju, mogą okazać się płatne w miejscu, w którym akurat przebywasz. Ponadto, EKUZ nie pokrywa większości zabiegów i świadczeń, takich jak np. transportu do Polski. Jak widać, ten rodzaj ochrony może okazać się niewystarczający. W takim razie, jaka jest alternatywa? Najlepszym rozwiązaniem będzie polisa, które gwarantuje zwrot kosztów leczenia (również za granicą). Przy wyborze ubezpieczenia zwróć szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia. Jest to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli maksymalna kwota, jaką ten ma obowiązek wypłacić. W przypadku zwrotu kosztów leczenia, nie powinna być niższa niż 20 000 EUR.
Assistance i NNW – przezorny zawsze ubezpieczony
W trasie mogą Cię spotkać różne niespodzianki. Niestety, tak już bywa, że kierowcę spotykają raczej te niezbyt przyjemne: stłuczki, kolizje, awarie samochodu. W takiej sytuacji przyda się błyskawiczna pomoc, medyczna, finansowa, a czasem ta najbardziej potrzebna, aby ruszyć w dalszą drogę, czyli pojazd zastępczy albo usługi mechanika. Z kolei, NNW, czyli ubezpieczenie następstępst nieszczęśliwych wypadków przyda się, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu. Wybierając NNW zwróć jednak uwagę, nie tylko na całkowitą sumę ubezpieczenia, ale również na to, jaka kwota z tej sumy odpowiada 1% uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście, im wyższa, tym lepiej.
Ubezpieczenie bagażu
Przewożony towar najczęściej jest ubezpieczony przez firmę transportową, ale co z Twoim bagażem podręcznym? Twoje osobiste rzeczy nie są częścią ładunku, jeśli więc dojdzie do włamania i Twój telefon czy laptop zostaną skradzione, nie zostaną uwzględnione przez ubezpieczyciela. Chyba że wykupisz ubezpieczenie bagażu. Pamiętaj jednak, że jest to wariant dodatkowy. Skorzystaj z niego tylko wtedy gdy jest to naprawdę konieczne, tzn. kiedy utrata bagażu oznacza dla Ciebie realne straty finansowe.
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to dla kierowcy zawodowego jedna z kluczowych polis. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby doszło do niegroźnej kolizji, stłuczki, czy poważniejszego wypadku. Bez tego ubezpieczenia za wszystkie straty wyrządzone osobom trzecim, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Po co, skoro możesz tego uniknąć, dzięki OC w życiu prywatnym.
Ubezpieczenie kierowcy zawodowego — kto pokrywa koszty
Jeśli firma transportowa deleguje Cię do pracy za granicą, to jej właściciel jest zobowiązany pokryć koszty ubezpieczenia kierowcy zawodowego. Ile wynosi cena polisy dla zawodu kierowcy? Wszystko zależy od rodzaju polisy, wybranego wariantu ubezpieczenia, sumy gwarancyjnej, a także — indywidualnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Przed wyborem konkretnej oferty, zawsze warto porównać kilka, a nawet kilkanaście propozycji. Możesz to zrobić, dzięki porównywarkom lub prostym w obsłudze kalkulatorom. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, różnego rodzaju ubezpieczeń oraz ich specyfiki, serdecznie zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną, e-mailową, jak również bezpośrednio w siedzibie firmy.