Skip to main content

Właściciele firm oraz producenci często zastanawiają się, czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie transportu. Obu stronom transakcji zależy przecież na maksymalnym obniżeniu kosztów i na tym, aby towar jak najszybciej dotarł do miejsca docelowego. Może w takim razie wystarczy ubezpieczenie OC? Czym różni się OCP od ubezpieczenia cargo? O czym warto pamiętać w przypadku przewozu towarów? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Przewóz towarów — rodzaje ubezpieczeń

OCP, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika jest jedną z najpopularniejszych polis wśród właścicieli firm transportowych. To jednak nie wszystko. W przypadku przewozu towarów może przydać się również ubezpieczenie cargo oraz polisa dla pracowników.

OCP — co warto wiedzieć

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, jak sama nazwa wskazuje, przenosi odpowiedzialność finansową na ubezpieczyciela, jeśli właściciel firmy transportowej nie wywiąże się z umowy lub wywiąże się należycie (np.towar zostanie uszkodzony lub skradziony). Tak sprawa wygląda w teorii. W praktyce, OCP często zawiera szereg wykluczeń, które sprawiają, że zakres ochrony jest ograniczony do minimum. Dotyczy to szczególnie najtańszego wariantu ubezpieczenia. Na co zatem warto zwrócić uwagę, decydując się na tzw. OC przewoźnika? Podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • suma ubezpieczenia — powinna to być suma, która w razie potrzeby pokryje całkowitą kwotę zadeklarowanego towaru,
  • określenie rodzaju towaru, który będzie przewożony podczas obowiązywania ubezpieczenia,
  • objęcie ochroną towarów, które będą przewożone przez podwykonawców,
  • możliwość parkowania poza parkingiem strzeżonym,
  • ochronę w przypadku winy umyślnej lub niedopatrzenie,
  • ochronę towaru, który nie znalazł się w liście przewozowym,
  • ochronę w czasie przewozu towarów niebezpiecznych,
  • ubezpieczenie na wypadek oszustwa, wyłudzenia, napadu lub kradzieży.

Ubezpieczenie dla pracowników

Nie da się zaprzeczyć, że zawód kierowcy — przewoźnika nie należy do najbezpieczniejszych. Właśnie dlatego o tego typu ubezpieczeniu powinien pomyśleć każdy właściciel firmy transportowej. Polisa taka gwarantuje najczęściej zadośćuczynienie w przypadku długotrwałego, leczenia, przekwalifikowania lub śmierci pracownika.

Tego typu polia zwiększa poczucie bezpieczeństwa przewoźników, a także może być dodatkowym atutem dla potencjalnych pracowników.

Ubezpieczenie cargo — co to jest i czym różni się od OC

Polisa cargo to produkt ubezpieczeniowy, który powstał z myślą o przedsiębiorcach korzystających zarówno z własnego transportu, jak i z usług zawodowych przewoźników. Jest to ubezpieczenie, które dotyczy ochrony samego towaru, od chwili nadania aż do momentu dostarczenia go we wskazane miejsce. Polisa ta gwarantuje szeroki zakres ochrony. Obejmuje zazwyczaj każde ryzyko straty lub uszkodzenia towaru i najczęściej dotyczy zdarzeń losowych, takich jak: rabunek, pożar, wypadek, wandalizm itp. Ponadto, ubezpieczenie cargo, w większym stopniu niż OC, chroni mienie, czyli ładunek. W przypadku OC nie zawsze możliwe będzie uzyskanie odszkodowania. Przykładowo, jeśli towar zostanie uszkodzony z winy nadawcy lub odbiorcy, ubezpieczyciel nie wypłaci należności. A to oznacza realne straty dla przedsiębiorcy. Natomiast w przypadku polisy cargo, wystarczy tylko udowodnić fakt powstania szkody, aby uzyskać odszkodowanie.

Przewóz towarów a ubezpieczenie — podsumowanie

Przewóz towarów niesie za sobą wiele ryzyk. Zarówno dla właściciela firmy przewozowej, pracowników, jak i producentów. Nie ulega wątpliwości, że każda z tych grup powinna czuć się bezpiecznie. Należy pamiętać, że OCP chroni głównie interesy przewoźnika. Oznacza to, że mienie nie zawsze jest należycie chronione. A przecież uszkodzenie towaru lub jego kradzież wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi. Dlatego z punktu widzenia przedsiębiorcy, właściciela towaru czy producenta najlepszym wyborem będzie ubezpieczenie cargo.