Na całe szczęście minęły już czasy, w których szczytem marzeń był Fiat 126. Dla naszych rodziców, popularny Maluch był samochodem na całe życie. Dziś wymiana auta już nikogo nie dziwi i choć coraz więcej osób kupuje auta z salonu, używane auta nadal cieszą dużym zainteresowaniem. W takiej sytuacji rodzi się pytanie – jak wyglada kupno auta z ubezpieczeniem? A co, jeśli to Ty sprzedajesz auto? Z jakimi formalnościami musisz się liczyć? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – obowiązki sprzedającego
Finalizacja transakcji, w postaci otrzymania uzgodnionej sumy, to nie koniec obowiązków po stronie sprzedającego. Zbywca jest zobowiązany do przekazania wszystkich dokumentów związanych ze sprzedawanym pojazdem zaraz po podpisaniu umowy przez obie strony. Są to między innymi: zaświadczenie o stanie technicznym samochodu, dowód rejestracyjny auta oraz dokument ubezpieczenia komunikacyjnego. Są to obowiązki względem nowego właściciela samochodu. Nie możesz jednak zapomnieć o poinformowaniu ubezpieczyciela o tym, że auto już nie należy do Ciebie. W innym przypadku, OC będzie przedłużone na kolejny rok. A Ty nie będziesz mógł go zapłacić, ponieważ samochód nie będzie już należał do Ciebie. Żeby uniknąć takiej sytuacji, powinieneś poinformować firmę ubezpieczeniową o sprzedaży pojazdu. Musisz to zrobić w ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy o sprzedaży samochodu. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, zadzwoń do swojego ubezpieczyciela. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób możesz zgłosić, że nie jesteś już właścicielem auta.
Kupno auta z ubezpieczeniem – informacje dla nowego właściciela
Formalności czekają również na nowego właściciela samochodu. Pierwszym obowiązkiem jest oczywiście wywiązanie się z umowy, czyli zapłata za samochód. Wiąże się z tym obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnych, który obecnie wynosi 2% wartości rynkowej zakupionego pojazdu. Płatność należy uregulować w urzędzie, w którym podatnik się rozlicza, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której samochód kupujesz “na firmę”. W przypadku wystawienia faktury, nie ma obowiązku odprowadzenia podatku od odpowiedzialności cywilnej. Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacyjnym. Nowy kierowca powinien zabrać ze sobą dowód osobisty, umowę sprzedaży, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym oraz dokument ubezpieczenia OC. Na załatwienie formalności w Wydziale Komunikacyjnym nabywca pojazdu ma 30 dni od momentu zakupu samochodu.
Sprzedaż auta a ubezpieczenie – aspekty prawne
Kwestie związane z OC, regulują odpowiednie przepisy, a dokładniej Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. W artykule 32, w punkcie 4. możemy przeczytać, że:
Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń o okolicznościach [zakupu auta].
Oznacza to, że z chwilą zakupu auta, nowy właściciel nabywa także wszelkie prawa, ale i obowiązki związane z pojazdem. Należy zatem mieć świadomość, że nowy właściciel kupuje samochód razem z ubezpieczeniem OC. Nie oznacza to jednak, że nie ma prawa do zmiany firmy ubezpieczeniowej.
Sprzedaż samochodu – co z ubezpieczeniem
W przypadku sprzedanego auta, nowy właściciel może zrobić dwie rzeczy – zostać przy obecnym ubezpieczycielu albo podpisać umowę z inną agencją ubezpieczeniową. Jak to wygląda w praktyce? OC przechodzi na nowego właściciela automatycznie. Wymagana będzie jedynie zmiana danych osobowych. Warto jednak pamiętać o tym, że razem z OC, na nowego właściciela przechodzą również ewentualne “długi”, czyli należność, której nie uregulował poprzedni właściciel. Jeśli nabywca zdecyduje się natomiast na podpisanie umowy z nowym ubezpieczycielem, musi zadbać o to, aby zachować ciągłość OC, tzn. aby między jedną a drugą polisą nie było nawet jednego dnia przerwy. Wypowiedzenie takie nie musi nastąpić od razu po zmianie właściciela pojazdu. Nabywca może zmienić ubezpieczyciela w dowolnym momencie. Wypowiedzenie może zostać dostarczone osobiście, ale również za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub drogą elektroniczną. Może się jednak zdarzyć tak, że kupione auto nie będzie ubezpieczone. Sytuacja taka zdarza się rzadko, ale każdy może przecież trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Wówczas nowy właściciel nie odpowiada za brak OC w czasie, kiedy auto nie należało do niego. Najlepiej unikać takiej sytuacji, dokładnie sprawdzając dokumentację pojazdu jeszcze przed podpisaniem umowy. Jeśli jednak nabywca zorientuje się, że kupił auto bez ważnego OC, powinien jak najszybciej ubezpieczyć samochód.