Według danych z 2018 roku już co trzeci Polak ma polisę na życie. Obecnie niemal każda firma ubezpieczeniowa oferuje ten rodzaj polisy. A jak wiadomo – im więcej możliwości, tym trudniejsza decyzja. W takim razie, jak wybrać ubezpieczenie na życie? Na co zwrócić uwagę?
Dlaczego warto się ubezpieczyć
Wypadki chodzą po ludziach. To stare porzekadło wzięło sobie do serca prawie 2,3 milionów naszych rodaków. Według danych z 2018 roku już co trzeci Polak ma polisę na życie. Te statystyki nikogo nie powinny dziwić, biorąc pod uwagę wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne oraz wypadki, o których media donoszą każdego dnia. Ubezpieczenie na życia to gwarancja, że w przypadku choroby lub wypadku, nie zostaniesz bez środków do życia. Leczenie, rehabilitacja, walka z chorobą to wystarczająco stresująca sytuacja. Dzięki ubezpieczeniu na życie, nie będziesz musiał dodatkowo martwić się o pieniądze. Polisa na życie to również rodzaj zabezpieczenia dla rodziny, na wypadek Twojej śmierci. Czasem ubezpieczenie może posłużyć Ci również jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Dzięki takiemu świadczeniu, Twój współmałżonek po Twojej śmierci, może spłacić pożyczkę. Co oznacza, że nie nie straci Waszego wspólnego domu. Niewiele osób wie, że ubezpieczenie na życie może mieć równiez charakter kapitałowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz dodatkowe środki, np. kiedy będziesz już na emeryturze. Jak widać – polisa na życie może być nie tylko rodzajem zabezpieczenia, ale także inwestycją.
Co obejmuje polisa na życie
W standardowej polisie możemy wyróżnić sytuacje związane ze zdrowiem i życiem osoby ubezpieczonej, a także wypłatę świadczenia dla rodziny ubezpieczonego.
Ubezpieczenie na życie obejmuje m.in:
- trwałe inwalidztwo spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem z miesięcznym świadczeniem
- trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku
- poważne zachorowania ubezpieczonego
- pobyt ubezpieczonego w szpitalu
- śmierć ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku
- śmierć małżonka w wyniku nieszczęśliwego wypadku
- śmierć rodzica
- trwałe inwalidztwo małżonka
Od czego zależy wysokość miesięcznej składki
Wysokość składki ubezpieczenia na życie zależy przede wszystkim od tego, co wchodzi w jego skład. Innymi słowy – w jakich sytuacjach zostanie wypłacone odszkodowanie. Wpływ na wysokość miesięcznej składki ma również kwota, na jaką chcesz się ubezpieczyć. Przykładowo, jeśli suma ubezpieczenia na wypadek śmierci wynosi 50 tysięcy złotych, miesięczna składka ubezpieczenia zazwyczaj wynosi ok, 50-60 zł. Chociaż polisa na życie nie jest obowiązkowa, warto się ubezpieczyć. Miesięczna kwota do zapłaty jest niczym w porównaniu z wysokością świadczenia, które otrzymasz w razie wypadku lub choroby.
Na jaki czas można się ubezpieczyć
Minimalny czas, na który możesz się ubezpieczyć, najczęściej wynosi rok. Jeśli jednak ma być to polisa na wypadek śmierci, okres ten jest dłuższy. Zazwyczaj ubezpieczyciel proponuje polisę na okres 15-20 lat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ubezpieczyć się dożywotnio, To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz, aby po Twojej ewentualnej śmierci rodzina otrzymywała stałe wsparcie finansowe. W przypadku zabezpieczenia kredytu hipotecznego okres ubezpieczenia jest taki sam, jak czas, na który została zaciągnięta pożyczka. Podobnie sprawa wygląda w przypadku polisy o charakterze kapitałowym. Ten typ ubezpieczenia ma zazwyczaj charakter długoterminowy.
Ubezpieczenie na życie – na co zwrócić uwagę
Polisa na życie to rodzaj zabezpieczenia finansowego na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, związanych z Twoim życiem i zdrowiem. Co zrobić, aby plisa faktycznie spełniła swoje zadanie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia? Po pierwsze, należy zapoznać się z listą sytuacji, w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania. Niestety, często bywa tak, że osoba ubezpieczona dowiaduje się o tym, że nie otrzyma świadczenia, dopiero kiedy takie zdarzenie ma miejsce. Każdy ubezpieczyciel ma prawo sam stworzyć listę takich wyjątków. Przykładem jest sytuacja, w której ubezpieczony podczas wypadku, doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, ale okazuje się, że w tym czasie był pod wpływem alkoholu. Należy również dokładnie przeanalizować definicje pewnych sformułowań, które można różnie interpretować, np. poważne zachorowania lub nieszczęśliwy wypadek. Przy wyborze firmy ubezpieczeniowej warto sprawdzić również, czy można się zabezpieczyć na wypadek bardzo konkretnych chorób, takich jak nowotwór, zawał, czy udar i czy polisa zabezpieczy Cię w przypadku długotrwałego leczenia i pobytu w szpitalu. Kolejną kwestią jest rezygnacja z polisy. Sprawdź, jakie są konsekwencje wcześniejszego zakończenia umowy. Czy taki krok będzie wiązał się z jakimiś konsekwencjami finansowymi? Najważniejszą sprawa jest jednak to, czy składka, którą płacisz, pozwoli Ci w przypadku choroby lub wypadku, żyć godnie i czy pieniądze z ubezpieczenia pokryją koszty związane z leczeniem i rehabilitacją.