Skip to main content

Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny i zastanawiasz się nad wykupieniem polisy?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego? Jak zapewnić sobie maksymalną ochronę, a jednocześnie nie przepłacić? Co jeszcze warto sprawdzić, przed podjęciem decyzji? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego — na czym polega

Według danych z 2016 roku prawie 12% Polaków mieszka w domach obciążonych hipoteką. A to oznacza, że prawie 4 miliony osób spłaca kredyt hipoteczny. Obecnie nikogo to już nie dziwi, biorąc pod uwagę rosnące ceny mieszkań i to w całym kraju.

Wraz z popularnością kredytu hipotecznego, rośnie zainteresowanie ubezpieczeniem takiej pożyczki. Polisa stanowi bowiem rodzaj zabezpieczenia — zarówno dla Ciebie, jak i dla banku. Jeśli z przyczyn niezależnych, nie będziesz mógł spłacić zobowiązania, ubezpieczyciel zrobi to za Ciebie.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego — czy jest obowiązkowe

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest obowiązkowe, tzn. taki wymóg nie jest podyktowany żadną ustawą. W praktyce jednak kredytodawcy preferują ten rodzaj zabezpieczenia. A sami zainteresowani decydują się na niego, aby mieć większe szanse na otrzymanie kredytu. Pamiętaj jednak, że bank nie może narzucić Ci konkretnej polisy. Możesz, ale nie musisz skorzystać z oferty proponowanej przez kredytodawcę.

Ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego — który wariant wybrać

Najpopularniejsze warianty ubezpieczenia hipotecznej to:

  • ubezpieczenie od utraty pracy,
  • ubezpieczenie spłaty kredytu,
  • ubezpieczenie na życie,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie na wypadek utraty wartości przez nieruchomość,
  • ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Kiedy wybierasz ubezpieczenie kredytu hipotecznego, przeanalizuj dokładnie swoją sytuację zawodową, zdrowotną oraz finansową. Może się bowiem okazać, że nie wszystkie wkładki do polisy są Ci potrzebne, np. jeśli pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej, ubezpieczenie od utraty pracy nie będzie Ci potrzebne. Uważaj również na ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. Częstym wabikiem w takim przypadku jest obniżona rata. Niestety, zdarza się, że jeśli zerwiesz umowę przed czasem, może Cię to słono kosztować.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego — na co zwrócić uwagę

Zawsze dokładnie zapoznaj się z umową. Jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne, nie bój się pytać. Zwróć szczególną uwagę na listę wykluczeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel zwolniony jest od odpowiedzialności, a bank nie otrzyma pieniędzy na spłatę pożyczki mieszkaniowej. Takim przykładem jest utrata zdolności do pracy w wyniku wypadku, który spowodowałeś, będąc pod wpływem alkoholu. Pewną barierą może być również wiek oraz stan zdrowia. Jeśli cierpisz na poważne schorzenie, zdiagnozowane jeszcze przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, możesz mieć problemy ze spłatą należności przez ubezpieczyciela. Właśnie dlatego tak ważne jest spotkanie (alternatywnie: kontakt telefoniczny lub e-mailowy) z agentem ubezpieczeniowym i dokładne omówienie swojej sytuacji i zakresu ochrony, jaką firma może zagwarantować.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego — ile kosztuje

Wszystko zależy od indywidualnych warunków, które zaoferuje Ci ubezpieczyciel.

Jeśli jednak chcesz sprawdzić, czy oferta rzeczywiście jest dla Ciebie korzystna, nie sugeruj się wyłącznie wysokością miesięczną składki. Oszacuj całkowity koszt ubezpieczenia. Dopiero wtedy będziesz mógł ocenić, czy ubezpieczyciel zaproponował Ci atrakcyjne warunki.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego — czy warto

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe na kilkanaście lat. Nikt z nas nie może przewidzieć, co wydarzy się podczas tak długiego okresu. Dzięki ubezpieczeniu kredytu hipotecznego będziesz miał pewność, że — bez względu na okoliczności — ani Ty, ani Twoi najbliżsi nie stracą dachu nad głową. Polisa ta zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. A ono warte jest każdych pieniędzy.