Skip to main content

Kupiłeś właśnie mieszkanie? Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Od czego zależy wysokość składki? Czy opłaca się zapłacić więcej? A może wybrać najtańszy wariant?

Ubezpieczenie mieszkaniowe — co to jest

Polisa mieszkaniowa należy do grupy ubezpieczeń nieobowiązkowy. Jej celem jest ochrona nieruchomości przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak pożar, zalanie, huragan, uderzenie pioruna lub uszkodzenie nieruchomości przez upadające drzewo. Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu takiego ubezpieczenia, np. na wypadek włamania, kradzieży oraz dewastacji. Co więcej, ochroną mogą zostać objęte sprzęty domowe oraz inne przedmioty znajdujące się w Twoim mieszkaniu.

Koszt ubezpieczenia mieszkania — od czego zależy

Wysokość składki polisy mieszkaniowej jest uzależniona od wielu czynników. Pierwszym i najważniejszym jest zakres ubezpieczenia, czyli to, co ma podlegać ubezpieczeniu. Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym składka będzie wyższa. Najmniej kosztowny wariant to ubezpieczenie samych murów z mieniem nieruchomym. Do mienia nieruchomego zaliczamy:

Jeśli jednak zdecydujesz się również objąć ochroną mienie ruchome, przygotuj się na wyższe koszty. Czym różnią się oba te pojęcia? Mienie nieruchome, jak sama nazwa wskazuje, to stałe elementy wyposażenia. Możemy do nich zaliczyć m.in.

 • kuchenkę,
 • kominek,
 • zabudowę wnęk, podłóg i schodów,
 • zamontowane na stałe oświetlenie,
 • stałe wyposażenie kuchni i łazienki,
 • obudowę instalacji i kaloryferów,
 • anteny sanitarne.

Z kolei, do mienia ruchomego zaliczamy, np.

 • meble
 • sprzęt audiowizualny i komputerowy,
 • przedmioty osobiste,
 • rower,
 • wózek dziecięcy,
 • kosiarka,
 • instrumenty muzyczne.

Innym ważnym czynnikiem jest suma ubezpieczenia, nazywana także sumą gwarancyjną. Co to takiego? Jest to limit odpowiedzialności finansowej, czyli maksymalna suma odszkodowania, którą otrzymasz. Jeśli ubezpieczyłeś mieszkanie na dużą sumę, musisz się liczyć z tym, że składka ubezpieczeniowa będzie do niej adekwatna.

Ubezpieczenie mieszkania a jego koszt — inne czynniki

Od czego jeszcze zależy koszt ubezpieczenia mieszkaniowego? Od wartości nieruchomości. Wiadomo, że cena za metr kwadratowych, będzie różniła się w zależności od wielkości miejscowości, w której mieszkasz. Jeśli jesteś mieszkańcem dużego miasta, a Twoje mieszkanie nie nie należy do małych, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz więcej niż mieszkaniec niewielkiej miejscowości. Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy również od jego położenia, a dokładniej od kondygnacji, na której się znajduje. Najdroższe jest ubezpieczenie mieszkania usytuowanego na parterze. Dlaczego? Z powodu niskiego położenia. Tak usytuowane mieszkanie jest bardziej narażone na zalanie niż te położone wyżej. Nie działa tu jednak zasada, im wyżej, tym taniej. Mieszkaniu, które jest położone na najwyższym piętrze, również grozi zalanie, np. z powodu silnych opadów deszczu. W jakich jeszcze sytuacjach zapłacić więcej? Jeśli mieszkasz na terenach, które często są nawiedzane przez klęski żywiołowe, np. powódź. W takiej sytuacji cena ubezpieczenia może wzrosnąć nawet o 1000%. Koszt polisy może być nieco wyższy, jeśli odszkodowanie było już kiedyś wypłacone.

Koszt ubezpieczenia mieszkaniowego — jak go obniżyć

Istnieją sposoby, dzięki którym możesz obniżyć koszt ubezpieczenia mieszkania. Jednym z nich są dodatkowe zabezpieczenia. Jeśli zainstalujesz alarm, drzwi antywłamaniowe lub gdy mieszkasz na strzeżonym osiedlu, możesz liczyć na zniżkę ubezpieczeniową. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie polisy w firmie ubezpieczeniowej, w której masz już inne ubezpieczenie, np. polisę OC. Ubezpieczając się przez telefon lub online również możesz liczyć na atrakcyjną ofertę.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania – stawki

Ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania? Cena polisy to ok. 150-500 zł. Tak jak już jednak wspominaliśmy, wszystko zależy od powierzchni mieszkania, jego wieku i wielkości miasta, a także zakresu ochrony i sumy, na którą planujesz się ubezpieczyć. Jeśli chcesz sprawdzić orientacyjny koszt polisy mieszkaniowej, możesz skorzystać z kalkulatora online.