Skip to main content

Chcesz się przekonać, czy Twój pracodawca odprowadza za Ciebie składki? Czeka Cię długotrwałe leczenie w ramach NFZ i chcesz mieć pewność, że nie zapłacisz za pobyt w szpitalu z własnej kieszeni? Jednym słowem — zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczony? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Kto podlega ubezpieczeniu

Tak, jak w przypadku każdego polisy, warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia, jest odprowadzanie składki zdrowotnej. Ubezpieczeniu podlegają dzieci, młodzież i studenci, osoby zatrudnione na umowę o pracę, bezrobotni, którzy zarejestrowali się w Urzędzie Pracy, a także emeryci i renciści. Pod własne ubezpieczenie można podłączyć również bezrobotnego współmałżonka, rodziców, a nawet dziadków, jeśli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe.

Składka zdrowotna a składka chorobowa — różnica

Osoby zatrudnione na tzw. umowę-zlecenie, również powinny mieć odprowadzaną składkę zdrowotną. W przypadku tego rodzaju umowy, należy rozróżnić rodzaje składek. Składka zdrowotna jest odprowadzana od każdej takiej umowy (wyjątkiem są osoby uczące się, do dwudziestego szóstego roku życia). Natomiast składka chorobowa, w przypadku, zlecenia nie jest obowiązkowa. Pracownik sam musi zgłosić chęć jej odprowadzania, Te dwa rodzaje składek są bardzo często mylone, dlatego warto wyjaśnić, czym się różnią. Dzięki odprowadzaniu składki chorobowej pracownik na zwolnieniu lekarskim, otrzymuje wynagrodzenie za ten okres (najczęściej 80% pensji). Składka ta jest odprowadzana automatycznie, w przypadku umowy o pracę. Jeśli chodzi o umowę-zlecenie oraz własną działalność, składka jest dobrowolna.

Kto odprowadza składki

W większości przypadków składki ZUS odprowadzają za nas odpowiednie organy. W przypadku osób zatrudnionych — pracodawca, a w przypadku uczniów i studentów — szkoła. Osoby bezrobotne, które zgłosiły się do Urzędu Pracy, są ubezpieczone właśnie dzięki tej instytucji, Jedyną grupą, która ma obowiązek odprowadzania składek samodzielnie, są przedsiębiorcy, czyli osoby, które prowadzą własną działalność.

Jak sprawdzić ubezpieczenie

Istnieje kilka sposobów, umożliwiających sprawdzenie ubezpieczenia. Pierwszym i chyba najprostszym jest wizyta w swojej przychodni NFZ. Wystarczy podać swój PESEL, a pielęgniarka sprawdzi w systemie, czy jesteś ubezpieczony. Zielona lampka świadczy o tym, że wszystko jest w porządku, natomiast czerwona, sygnalizuje brak ubezpieczenia. Sprawdzenie ubezpieczenia jest możliwe również bez wychodzenia z domu. Możesz to zrobić przez internet. Wystarczy, że założysz konto na stronie internetowej ZUS-u. Jeśli posiadasz konto zaufane ePUAP, wystarczy, że się zalogujesz. Jak sprawdzić ubezpieczenie na takim koncie? Potrzebne informacje znajdziesz w sekcji ubezpieczenia’, w zakładce składki i płatnicy. Kolejnym sposobem, który pozwoli Ci się przekonać, czy jesteś ubezpieczony, jest Zintegrowany Informator Pacjenta. Platforma ta jest darmowa, ale żeby z niej skorzystać, trzeba najpierw złożyć wniosek o udostępnienie danych przez Twój oddział NFZ.  Możesz to zrobić osobiście lub na stronie internetowej ZIP-u. Odpowiedź, czy jesteś ubezpieczony znajdziesz także w e-WUŚ-u. Co to takiego? e-WUŚ to skrót od Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, która jest następcą książeczki ubezpieczeniowej. Dane w tym systemie pochodzą z ZUS-u lub KRUS-u i są aktualizowane codziennie.

Sprawdzenie ubezpieczenia — dlaczego warto

Ubezpieczenie to nie tylko prawo i obowiązek. Za brak ubezpieczenia grozi kara, jednak tą najbardziej dotkliwą będzie na pewno konieczność pokrycia kosztów wizyty lekarskiej, badań lub pobytu w szpitalu. Lepiej zatem sprawdzić, wcześniej, czy jesteś ubezpieczony. A co jeśli lampka w systemie świeci się na czerwono? Być może jest to błąd. Na potwierdzenie swoich słów warto przynieść odpowiednie zaświadczenie od pracodawcy lub dokument, który potwierdzi, że nadal się uczysz albo jesteś osobą zarejestrowaną w Urzędzie Pracy.