Skip to main content

Jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Ceny nieruchomości poszły w górę. W związku z tym wiele osób decyzję o własnym “M3”, musi odłożyć na później. To z kolei dobra wiadomość dla właścicieli mieszkań, dla których wynajem to stały i pewny zysk. Niestety, wynajmowanie mieszkania lub domu, wiąże się z pewnym ryzykiem, takim jak zniszczenie, zalanie, czy kradzież. Jak się chronić przed takimi nieprzewidzianymi sytuacjami? Najlepszym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania.

Mieszkanie na wynajem — podstawowy zakres ochrony

Jeśli chcesz ubezpieczyć mieszkanie na wynajem, na początku warto zastanowić, co ma podlegać ochronie. W przypadku, kiedy w mieszkaniu nie ma wartościowych przedmiotów i sprzętów, możesz wybrać podstawowy wariant ochrony. W jej skład wchodzi ubezpieczenie mienia nieruchomego, m.in. murów, ścian, okien, podłóg, instalacji łazienkowych oraz kuchennych. Wariant ten jest dobrym rozwiązaniem, jeśli przyszli lokatorzy samodzielnie umeblują i wyposażą mieszkanie. Przed czym chroni taka polisa? Do najczęstszych ryzyk w przypadku mienia nieruchomego zalicza się pożar, zalanie lub zniszczenia, które powstały na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem — dlaczego warto

Wynajem długoterminowy to najlepszy wariant — zarówno dla właściciela, jak i najemcy. W niektórych przypadkach taka opcja nie wchodzi w grę, np. jeśli wynajmujesz mieszkanie studentom lub pracownikom z zagranicy. Częsta rotacja pracowników czasem wiąże się z koniecznością odświeżenia mieszkania. Podobnie, gdy lokal wynajmowała rodzina z małym dzieckiem lub miłośnicy zwierząt. W takich przypadkach nie trudno o porysowaną ścianę, czy podłogę. Lokatorzy się wyprowadzą, a właściciela czeka malowanie. Mieszkanie o obniżonym standardzie oznacza mniejszy czynsz. To realne straty dla Ciebie jako właściciela, który zainwestował w nieruchomość, aby ta przynosiła zyski. Dzięki ubezpieczeniu mieszkania na wynajem nie będziesz musiał ponosić takich kosztów, ponieważ pokryje je ubezpieczenie.

Mieszkanie na wynajem — rozszerzony zakres ochrony

Są jednak sytuację, w których warto rozważyć rozszerzenie zakresu ochrony.

Jeśli wynajmujesz lokal o podwyższonym standardzie, każda strata może Cię wiele kosztować. Jeśli jednak w Twoim mieszkaniu znajdują się drogocenne meble, sprzęt RTV lub AGD, wówczas dobrze będzie ubezpieczyć również mienie ruchome. O zwiększeniu zakresu ochrony powinni pomyśleć również właściciele tzw. mieszkań studenckich. Jeśli kupiłeś mieszkanie w mieście, w którym znajduje się uczelnia wyższa, to z dużym prawdopodobieństwem lokalami Twojego mieszkania będą studenci. Jeśli trafisz akurat na tych bardziej rozrywkowych, o wypadek w postaci zbitego lustra, czy zniszczenia drogiego sprzętu. A przecież przez mieszkanie studenckie przewinie się mnóstwo lokatorów. Z każdą awarią, czy uszkodzeniem standard się obniża, a jego wartość spada.

OC mieszkania

OC najczęściej kojarzy się z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu. Tymczasem ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przydaje się również, kiedy wynajmujesz mieszkanie. Polisa taka zadziała, gdy dojdzie do wyrządzenia szkody osobom trzecim. Dobrym przykładem jest zalanie sąsiadów. W tej sytuacji, jako właściciel, jesteś zobowiązany do naprawienia szkody. Dzięki OC mieszkania nie będziesz musiał robić tego z własnej kieszeni. Otrzymasz odszkodowanie bez względu na to, czy do awarii doszło z winy najemcy, czy w wyniku awarii instalacji sanitarnej.

Ubezpieczenie od utraty czynszu

Ten rodzaj polisy powstał z myślą o osobach, które wynajmują swoje mieszkanie.

To rodzaj ochrony na wypadek, gdy w wyniku poważnego uszkodzenia, zniszczenia, np. wskutek pożaru, lokal nie będzie mógł być nadal wynajmowany. A co za tym idzie — nie będziesz mógł nam zarabiać. W takiej sytuacji, odszkodowanie od utraty czynszu, może okazać się nieocenionym wsparciem.

Pomoc prawna

Wynajmowanie mieszkania, oprócz korzyści, niesie ze sobą również spore ryzyko. W końcu nigdy nie wiesz, na kogo trafisz. Czasem może dojść do sytuacji konfliktowych. Szczególnie jeśli pojawiają się skargi od sąsiadów. Na początku najemca staje się uciążliwy. Może dojść do tego, że przestanie płacić czynsz lub nie będzie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania. W takich sytuacjach przyda się pomoc prawna.