Skip to main content

Kupiłeś używany samochód i zrezygnowałeś z ubezpieczenia OC właściciela z zamiarem znalezienia lepszej oferty? A później zupełnie wyleciało Ci to z głowy? Teraz okazało się, że Twój samochód nie jest ubezpieczony? Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Czy da się uniknąć kary za brak OC? Odpowiedź znajdziesz, w dzisiejszym artykule.

Kara za brak OC — kiedy możesz się jej spodziewać

Zanim odpowiemy na pytanie, jak uniknąć kary za brak OC, warto przypomnieć, w jakich sytuacji możesz się jej spodziewać. Przede wszystkim, kiedy nie ubezpieczysz nowego auta albo, gdy kupisz auto używane bez ważnego OC. Wprawdzie nie odpowiadasz za czas, w którym pojazd nie był Twoją własnością, ale jeśli nie zgłosisz samochodu do ubezpieczenia już po jego zakupie, możesz spodziewać się kary. Polisa OC należy grupy ubezpieczeń obowiązkowych. Oznacza to, że ubezpieczenie pojazdu jest koniecznością. W przypadku nowego samochodu, musisz ubezpieczyć go najpóźniej w dniu rejestracji. Jeśli zmieniasz ubezpieczyciela, powinieneś wypowiedzieć umowę najpóźniej na dzień przed jej zakończeniem. Pamiętaj, że ciągłość ubezpieczenia musi zostać zachowana. Jeśli bowiem, z jakichś przyczyn, zostanie przerwana, zostaniesz ukarany.

Brak ubezpieczenia OC — od czego zależy

Wysokość kar w danym roku uzależniona jest od wysokości najniższej pensji. W związku z tym, że w bieżącym roku kwota ta wzrosła z 2100 zł brutto do 2250 zł brutto. Chociaż dla pracowników to dobra wiadomość, w kontekście kary za brak OC. Razem ze wzrostem ”najniższej krajowej”, rośnie bowiem wysokość takiej kary. Kolejnym kryterium, które wpływa na jej wysokość, jest rodzaj pojazdu. Przykładowo, właściciele samochodów osobowych w 2018 roku, musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 4200 zł, natomiast kierowcy samochodów ciężarowych zapłacili więcej, bo aż trzykrotność najniższego wynagrodzenia. Posiadacze skuterów i motorów również muszą liczyć się z konsekwencjami braku ważnej polisy. W ich przypadku to ⅓ maksymalnej możliwej kary. Ogólna zasada jest taka — kara za OC wynosi dwukrotność płacy minimalnej dla samochodów osobowych, trzykrotność dla pojazdów ciężarowych. Kara za OC w 2019 roku wynosi zatem odpowiednio – 45000 zł dla samochodów osobowych raz 6700 zł dla ciężarówek.

Brak ciągłości OC — co zrobić

Na całe szczęście te horrendalne kwoty nie dotyczą wszystkich kierowców. Na to, ile ostatecznie zapłacisz, wpływa czas bez ważnego OC. Jeśli Twój samochód nie jest ubezpieczony od jednego do trzech dni, zapłacisz 20% całkowitej kwoty. Kiedy okres ten wydłuży się do czternastu dni, kara wynosi 50%. Powyżej czternastu dni, niestety będziesz zmuszony do zapłaty całości. Kiedy nie zapłacisz kary za brak ciągłości OC? Pewną szansą jest uznanie Twojego samochodu za historyczny. Jakie warunki musi spełnić auto? Powinno być wycofane z produkcji minimum od piętnastu lat i posiadać minimum 75% oryginalnych części. Ważnym kryterium jest również wiek. Za pojazd historyczny UFG uznaje auta, które mają co najmniej dwadzieścia pięć lat.

Kara za OC — jak uniknąć

A co w sytuacji, gdy Twój samochód jest młodszy? Jak uniknąć kary za OC? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada narzędzia, które pozwalają mu na monitorowanie aut i tego, czy są ubezpieczone. Dlatego prędzej, czy później odkryje, że Twoje auto nie posiada ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeśli jednak jakimś cudem, uda Ci się ukryć ten fakt w bieżącym roku kalendarzowym, możesz ubezpieczyć się pierwszego dnia w nowym roku, a nie poniesiesz żadnych konsekwencji finansowych za poprzednie lata. Jest to pewna luka w przepisach, która pozwala nakładać kary tylko w bieżącym roku. List z UFG nie zawsze jednak oznacza problemy. Powiadomienie możesz otrzymać, bo być może pojawiły się jakieś niezgodności w systemie UFG. Wówczas w odpowiedzi na otrzymane pismo, wystarczy wysłać do UFG potwierdzenie zawarcia umowy OC oraz zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, tzw. ZOPUK. Pismo od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możesz otrzymać, jeśli sprzedałeś swoje auto. W takiej sytuacji wystarczy wysłać do UFG, umowę kupna-sprzedaży. A co, jeśli faktycznie nie ubezpieczyłeś auta lub masz przerwę w ubezpieczeniu. W takiej sytuacji powinieneś wyjaśnić, dlaczego uchylasz się od tego obowiązku. Przykładowo, przyczyną może być trudna sytuacja finansowa. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko liczyć na wyrozumiałość UFG.

Kara za OC a wysokość składki ubezpieczeniowej

Jak widać, kary za OC są dużo wyższe niż składka ubezpieczeniowa. Koszty braku ubezpieczenia mogą być jednak dużo wyższe, ponieważ jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, bez ważnej polisy, za wszystko będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Uchylanie się od obowiązku ubezpieczeniowego to zatem tylko pozorna oszczędność. A do tego, bardzo ryzykowna.