Skip to main content

Byłeś uczestnikiem stłuczki i jako osoba poszkodowana zastanawiasz się, czy winny jest ubezpieczony? A może planujesz zakup używanego auta i chcesz sprawdzić, czy pojazd ma OC? W tym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić ubezpieczenie auta.

Sprawdzenie ważności auta – dlaczego warto

OC to obowiązkowe ubezpieczenie. Za jego brak kierowcy grożą duże kary finansowe, nawet do 4500 zł. Mówimy tu jednak o sytuacji, kiedy brak OC wyjdzie na jaw podczas rutynowej kontroli. Kiedy jednak kierujący pojazdem spowoduje wypadek, a samochód nie będzie ubezpieczony, kara może być o wiele dotkliwsza i przekraczać nawet milion złotych.

Porównując tę niebotyczną sumę z kwotą, jaką należy przeznaczyć na OC, widać doskonale, że kierowca uchylający się od opłacenia ubezpieczenia komunikacyjnego, sam sobie szkodzi.

Sprawdzenie ubezpieczenia auta – komu się przyda

Informacje o tym, czy samochód został ubezpieczony jest najczęściej potrzebna w dwóch sytuacjach. Kiedy jesteś osobą poszkodowaną, w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, a kierowca z różnych przyczyn nie chce okazać polisy OC. Bywa też tak, że kolizja spowodowała niewielkie szkody, nie musisz więc wzywać policji, aby sprawdzić ubezpieczenie OC. Druga okoliczność – o wiele przyjemniejsza od poprzedniej – to zakup używanego samochodu. Wówczas również warto sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone.

Jak sprawdzić czy auto ma OC – źródło danych

Dane dotyczące ubezpieczenia OC są gromadzone w CEPIK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) oraz UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym). Takie informacje mogą przekazywać wyłącznie instytucje, które są do tego uprawnione, takie jak policja.oraz wszelkie organy, które mogą sprawdzić, czy kierowca posiada ważne OC.

Ważne OC – kto może je sprawdzić

Dostęp do informacji na temat OC ma praktycznie każda osoba. Pod warunkiem, że poda wymagane dane. Są to między innymi:

  • data zarejestrowania samochodu po raz pierwszy

Jest to pozycja “B” na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego.

  • numer VIN (nadwozia)

Numer ten można znaleźć w dwóch miejscach. Na samochodzie, obok drzwi, na przedniej ścianie samochodu albo w dowodzie rejestracyjnym – pod pozycją “E”, na pierwszej stronie dokumentu.

  • numer rejestracyjny

Numer rejestracyjny znajduje się oczywiście na tablicach rejestracyjnych oraz na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego – pozycja “N”.

Czy auto ma OC – jak to sprawdzić

Wbrew pozorom sprawdzenie, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC, wcale nie jest skomplikowane i czasochłonne, nawet dla osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Nie musisz już zastanawiać się, jak sprawdzić, czy auto ma OC. Oto strony instytucji, dzięki którym sprawdzisz ważność ubezpieczenia komunikacyjnego:

  • UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powstał z myślą o osobach, które stały się ofiarami wypadków drogowych lub kolizji, a sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Instytucja ta, obciąża karą finansową kierowców, którzy nie ubezpieczyli swojego auta. A także  – jak już wspominaliśmy – to baza informacji o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Sprawdzenie OC w UFG wymaga podania jednej z informacji, które wymienialiśmy wcześniej (numeru rejestracyjnego, numeru podwozia oraz daty). Dane te należy wpisać w formularzu, dostępnym na stronie UFG, w zakładce:”sprawdzenie ubezpieczenia OC” na UFG.

  • CEPiK

System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to baza, w której można sprawdzić nie tylko informacje związane z ubezpieczeniem OC, ale również całą historię auta. To zatem idealne miejsce dla osób, które planują kupić używany samochód.  CEPiK to bowiem źródło informacji o pojazdach zarejestrowanych w naszym kraju oraz o kierowcach, które mają polskie prawo jazdy. Jak sprawdzić w tym systemie, czy samochód ma OC? Na stronie www.historiapojazdu.gov.pl, tak jak w poprzednim przypadku, należy podać numer rejestracyjny, numer podwozia oraz datę rejestracji pojazdu. Na stronie generowany jest raport, który można pobrać w formacie PDF.

Sprawdzenie ubezpieczenia auta – nie tylko na komputerze

Dziś korzystamy z internetu – a co za tym idzie – szukamy informacji na temat ważności również na urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony czy tablety. Nie da się ukryć, że szybkie znalezienie informacji o OC często determinuje sytuacja. W momencie kolizji lub wypadku nie mamy przecież dostępu do komputera. Tak samo jest w przypadku, kiedy jedziemy obejrzeć auto, które chcemy kupić. Bardzo często musimy decydować się szybko, bo po naszej wizycie samochód będą oglądać kolejne osoby. W takich sytuacjach sięgamy po telefon, aby szybko sprawdzić, czy samochód ma ważne OC. Jak sprawdzić, czy auto ma OC, kiedy jesteś w trasie? Oto przydatne aplikacje mobilne, stworzone w tym celu:

UFG Na wypadek

To aplikacja, która powstała z myślą o uczestnikach wypadku drogowego. Umożliwia sprawdzenie OC. Aplikacja zawiera również wiele ważnych informacji, które pomogą przejść kierowcom przez wszystkie formalności, związane ze zdarzeniem.

UFG Kup Auto

Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja przyda się osobom, które planują kupić używane auto. Oprócz informacji o ubezpieczeniu pojazdu, przyszły właściciel znajdzie w niej informacje, dzięki którym kupi auto zgodnie z obowiązującym prawem.